Newsletter

Zaostrzenie astmy wiąże się z nasileniem duszności i kaszlu, występowaniem świszczącego oddechu i ucisku w klatce piersiowej. Zaostrzenia występują w zróżnicowanym nasileniu, od łagodnych po zagrażające życiu ciężkie postaci. Z powodu zaostrzeń astmy chorzy dodatkowo cierpią, tracą produktywność, zwiększa się ich absencja w szkole i pracy. Należy pamiętać, że dobrze leczona choroba przebiega bez zaostrzeń, bez ograniczania aktywności fizycznej i bez częstszego niż 2 razy w tygodniu sięgania po leki rozszerzające oskrzela.

Czy wiesz, że...

Regularne badania kontrole, w tym badanie spirometryczne i konsultacja lekarska to podstawa leczenia astmy. Nawet jeśli choroba jest wyciszona i nie daje się we znaki, warto regularnie się badać, by w porę móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ciężkie zaostrzenia astmy występują u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Astma rozpoznawana jest częściej u kobiet, dlatego również zaostrzenia u kobiet występują częściej niż u mężczyzn. Kobiety też dwukrotnie częściej od mężczyzn wymagają hospitalizacji z powodu zaostrzeń astmy. Zróżnicowanie to wynika z odmienności w zakresie gospodarki hormonalnej u obu płci.